Dzisiaj czyli 04.12.2013r. na czwartej lekcji poszliśmy na drugie piętro (scena). Wzięliśmy krzesła i usiedliśmy.
Na salę weszli górnicy w strojach galowych. 3b opowiadała, jak powstał węgiel. Bardzo dużo się nauczyłem. Śpiewaliśmy piosenki o górnikach. A węgiel powstał tak: wiele lat temu drzewa zaczęły gnić i opadać na ziemię.
Kiedyś w kopalniach nie było elektryczności i wagony były ciągnięte przez konie. Górnicy wydobywają: węgiel, sól, ołów, miedź, siarkę, żelazo, diamenty, złoto i różne kryształy. Święta Barbara chroni górników, a Skarbnik gra w karty i też ostrzega przed niebezpieczeństwami. Górnicy mają różne pióropusze: czerwone, czarne, biało-czerwone, białe i zielone. Było naprawdę fajnie. Bardzo mi się podobało.
Jakub
Kiedyś ulicami przy starych familokach szła orkiestra górnicza, a górnicy mieli wolne. Przyznam, że to fajne ta Barbórka. Wczoraj mieliśmy apel o Barbórce - przedstawiała IIIb. Muszę powiedzieć, że śmieszne to mieli i bardzo fajne. Potem górnicy mówili i odpowiadali na różne pytania. Muszę powiedzieć, że Barbórka to fajne święto.
Gosia
Rysunek Alicji K.
Czwartego grudnia jest Barbórka czyli Dzień Górnika i moje urodziny. Bardzo się z tego cieszę, że jest Barbórka i w tym samym czasie moje urodziny. Mój dziadek był górnikiem, ale już ma emeryturę. Czwartego grudnia IIIb robiła przedstawienie na Barbórkę. To zajęło godzinę i minęła nam jedna lekcja. Na przedstawienie IIIb przyszło paru górników. Opowiadali o pióropuszach itp. Ale tam było fajnie! Chciałabym, żeby jutro też była Barbórka...
Róża
Rysunek Róży
Dzisiaj jest Barbórka - czyli górnicze święto. Ja mam górnika w rodzinie. Górnicy narażają swoje życie dla nas. W naszej szkole jest apel z tej okazji. W tym roku przygotowała go klasa IIIb, a w zeszłym roku my.
Lubię Barbórkę.
Asia
Rysunek Rafała
Dziś w szkole była Barbórka. Przyszło do naszej szkoły trzech górników. Jeden pan mówił, że czerwone pióra są dla orkiestry. Mnie się występ III b podobał, a niektórzy chłopcy byli przebrani za górników. Górnicy bardzo ciężko pracują i poświęcają się dla nas, żebyśmy mieli ciepło w domach. Kiedyś górnicy mieli białe koszule, żeby było ich widać w kopalni. Kiedyś w kopalni kapało im na głowę, więc mieli takie krótkie pelerynki i wkładali je na głowę.
Ewa
Rysunek Patrycji
Dziś był apel z okazji Dnia Górnika. Zaproszono czterech górników. Występy były fajne, bo były fajne piosenki. A na koniec górnicy zadawali pytania - na przykład jak nazywa się czapka górnicza, dlaczego noszą peleryny i dlaczego mają pióropusze. Pan górnik powiedział nam wszystkie kolory pióropuszy. Orkiestra górnicza nosi czerwone pióropusze, a dyrektor zielony.
Mateusz Sz.
Rysunek Alicji M.
Dzisiaj mieliśmy na scenie przedstawienie o górnikach. 3b je przygotowała i byli górnicy. Czapka górnika nazywa się czako, a dwa młoty na niej to pyrlik i żelozko. Górnicy do podziemnych kopalni zjeżdżają windą. Ona nazywa się szola. W kopalni jest maszyna, która nazywa się kombajn. On wydobywa węgiel na powierzchnię.
Arek
Rysunek Mateusza Sz.
Rysunek Ewy
Podoba mi się ten blog, tylko szkoda, że mało osób daje komentarze :) ale i tak jest fajnie.
OdpowiedzUsuńAmelia Konarzewska siostra Róży :)
podoba mi się a najbardziej tez święto górnika.
OdpowiedzUsuńAlicja Kucharska
Na dniu barbórki było fajnie bo były śląskie piosenki
OdpowiedzUsuńMateusz Sz.
Święto górnika to była frajda górnicy pokazywali nam strój górnika i o pracy górnika
OdpowiedzUsuńAla Misala
Bardzo fajne rysunki. Ten trzeci to mój.
OdpowiedzUsuńRóża
Bardzo fajnie, że kultywuje się tradycje śląskie i o takich dniach jak Dzień Górnika się pamięta . To są przecież nasze Śląskie Święta. Super pomysł. Pozdrawiam Ania
OdpowiedzUsuń